ГЕРБ се определя като заболяване, което протича с рефлукс, предимно на стомашно съдържимо, а симптомите продължават поне 2 пъти седмично в продължение на 3-6 месеца. Според определението при ГЕРБ може да няма симптоми, а да са налице само морфологични промени, както й обратно (т.нар неерозивен ГЕРБ или неерозивна рефлуксна болест- НЕРБ). НЕРБ представлява ГЕРБ без увреждане (ерозии) на лигавицата. Първата клинична изява на ГЕРБ може да се дължи на уврежданията (според дефиницията от 2006г.).
Между 20-40% от населението над 40-годишна възраст в развитите страни има Гастроезофагиален рефлукс (ГЕР), но само 2-7% имат болест (ГЕРБ).
Симптомите при ГЕРБ могат да се разделят на:
- Главни симптоми-болка и регургитация;
- Други симптоми на хранопровода– дисфагия и одинофагия;
- Екстраезофагеални симптоми- орофарингс, ларингс, респираторен тракт и др.
Храненето е от особена важност при пациентите с ГЕРБ, но често е пренебрегвано. Предоставям ви няколко съвета относно хигиенно-диетичния режим при ГЕРБ:
- Препоръчва се ранна вечеря;
- Повдигане на горната част на леглото с 25 см (не само „висока“ възглавница);
- Промяна в диетата;
- Да се избягва приема на алкохол и тютюнопушене;
- Да се намали количеството на храната при пациенти с наднормено тегло;
- Ограничаване приема на лекарства, предизвикващи рефлукс;

ЗАБРАНЕНИ ХРАНИ И НАПИТКИ:
- Алкохол;
- Кофеин;
- Газирани напитки;
- Шоколад;
- Цитрусови плодове и сокове;
- Домати и доматени сосове;
- Чесън;
- Лук;
- Подправки;
- Пържени и мазни храни;

ПОЗВОЛЕНИ ХРАНИ И НАПИТКИ:
- Чай от лайка/ джинджифил/ липов цвят;
- Нискомаслени млечни продукти;
- Бисквити, сухари, бял препечен хляб;
- Нетлъсти меса: пилешко, пуешко, заешко;
- Ябълки, круши, дюли;
- Зеленчуци, с изключение на домати и патладжан;
- Паста и макаронени изделия;
- Зеленчукови пюрета- картофи,моркови;
- Прясна нетлъста бяла риба;
За автора: Д-р Виолета Снегарова е докторант по хранене и диететика към Медицински университет-Варна. Автор е на медицински блог www.medilatte.com .Основните й интереси са в областта на гастроентерологията,храненето и диететиката.Има над 30 доклада изнесени на международни конференции.Преминава множество следдипломни курсове за повишаване на квалификацията.
Д-р В.Снегарова е член на Български лекарски съюз (БЛС), Асоциация на младите хепатогастроентеролози в България (АМХБ), Българско дружество по хранене и диететика (БДХД), Българско сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания (BASORD) и Българско дружество по колопроктология (BSC).
Член е на Управителния съвет на Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България (АМХБ), отговарящ за региона на Североизточна България с център гр.Варна.
През 2019 година участва съвместно с колеги от АМХБ в Национално проучване за Честота на дразнимото чрево сред българската популация.Проучването цели да установи честотата на разпространението на Синдрома на дразнимото черво сред българската популация,както й да оцени рисковите фактори.
Литература:
Джурков В.,Кръстев Н.,Киприн Г., Асенов К.,Гастроентерология и Хепатология,2016г.
https://www.everydayhealth.com/gerd/guide/diet/