Натрупването на мазнини в черния дроб може да доведе до омазняването му и да причини мастна чернодробна болест. По своята същност, мастните чернодробни заболявания се разделят на две основни групи: неалкохолната мастна чернодробна болест (НАМЧБ) и алкохолно мастно чернодробно заболяване.
Кои са рисковите фактори за мастно чернодробно заболяване?
Наднорменото тегло, затлъстяването, нездравословното хранене, високото кръвно налягане, диабет тип 2, лош липиден профил и високите нива на триглециридите в кръвта са само част от факторите, които повишават риска от развитие на мастно чернодобно заболяване.
Как да се храним с диагноза “ чернодробна стеатоза “ ?
Диетата при мастните чернодробни заболявания включва :
- много свежи плодове и зеленчуци;
- пълнозърнести продукти;
- бобови култури;
- лесноусвоими протеини;
- избягват се храни с добавена захар, сол, рафинирани продукти, наситени мазнини, полуфабрикати и храни с подобрители и консерванти;
Важно е да се осигури здравословна и балансирана диета, която да обезпечи нуждите на организма от макро и микронутриенти.
10 храни и напитки, които ще ви помогнат при мастно чернодробно заболяване !
Зелени зеленчуци:
Доказано е , че консумацията на броколи може да спомогне за намаляване натрупванията на мазнини в черния дроб. Консумацията на зеленолистни зеленчуци може да спомогне за намаляване на наднорменото тегло.
Риба:
Мазните риби като сьомгата са изключително богати на омега- 3- мастни киселини, които могат да спомогнат за борбата с възпалението, както й в процеса на отслабване. Редица проучвания подкрепят тезата, че омега-3-мастните киселини подобряват липидния профил.
Овесена каша:
Въглехидратите от пълнозърнест произход са богати на фибри и са чудесен източник на енергия. Овесената каша е чудесен избор за закуска при спазване на диетичен режим.
Орехи:
Орехите са изключително богати на селен, който е изключително важен микроелемент при пациенти с чернодробни заболявания. Селенът предпазва от увреждане клетките на черния дроб. Освен това, орехите съдържат аргинин, аминокиселина, която спомага за елиминирането на натрупания амоняк. Също така са богати на омега- 3 – мастни киселини.
Авокадо:
Авокадото е богато на полезни мазнини, антиоксиданти и фибри, които ще ви помогнат при борбата с чернодробните заболявания. Високото съдържание на мононенаситени мастни киселини в авокадото спомага за подобряване на липидния профил, повишаване стойностите на “ добрия холестерол “ и понижаване стойностите на “ лошия холестерол „.
Мляко и млечни продукти:
Млечните продукти са с високо съдържание на суроватъчен протеин, който според проучвания може да предпази черния дроб от по- нататъшни увреждания. Важно е киселото мляко да бъде с жива закваска и да е нискомаслено.
Зехтин:
Зехтинът ще спомогне в контрола на теглото. Свалянето на 10кг тегло при хора със затлъстяване може да понижи кръвното налягане с 10/20 mmHg, кръвната захар- с до 50%, триглицеридите- с до 30%, общия холестерол- с до 10%. Зехтинът съдържа растителни стероли, които блокират абсорбцията на холестерола в червата.
Зелен чай:
Кетахините в зеления чай стимулират липидния метаболизъм, което предотвратява натрупването на мазнини в черния дроб и изпълняват защитна функция. Зеленият чай повишава изгарянето на калории с до 40% в рамките на 24 часа.
Ябълки:
Ябълките са богати на пектин, който от своя страна спомага за изчистването на токсини от храносмилателния тракт и подобряване на холестероловия профил.
Грейпфрут:
Грейпфрутът е изключително богат на витамин Ц, пектин и антиоксиданти. Флавоноида нарингенин, който се съдържа в него, подпомага разграждането на мастните натрупвания.
Храни, които да избягвате при стеатоза:
- Алкохол;
- Храни, с добавена захар, сол, подобрители, овкусители и консерванти;
- Пържени и мазни храни;
- Прости въглехидрати като бял хляб, бял ориз, макаронени изделия;
- Червени меса;
- Високомаслени млечни продукти;
Примерно дневно меню при чернодробна стеатоза:
Закуска: Нискомаслено кисело мляко с овесени ядки, 1 ч. л лешников тахан и няколко резена банан с чаша кафе/ чай по избор;
Обяд: Свежа салата от бейби спанак с краставица, овкусена с лимоново-зехтинов дресинг; 150гр. бяло пилешко месо с гарнитура задушени броколи;
Следобедна закуска: Протеиново смути със свежи плодове и бадемово мляко;
Вечеря: 150гр. сьомга с микс от свежи салатки;
Консултирайте се със специалист относно изготвяне на подходящ индивидуален хранителен план.
За още полезна информация последвайте страницата във фейсбук!
За автора: Д-р Виолета Снегарова е докторант по хранене и диететика и специализант по гастроентерология към Медицински университет-Варна. Автор е на медицински блог www.medilatte.com .Основните й интереси са в областта на гастроентерологията,храненето и диететиката.Има над 30 доклада изнесени на международни конференции.Преминава множество следдипломни курсове за повишаване на квалификацията.
Д-р В.Снегарова е член на Български лекарски съюз (БЛС), Асоциация на младите хепатогастроентеролози в България (АМХБ), Българско дружество по хранене и диететика (БДХД), Българско сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания (BASORD) и Българско дружество по колопроктология (BSC).
Член е на Управителния съвет на Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България (АМХБ), отговарящ за региона на Североизточна България с център гр.Варна.
През 2019 година участва съвместно с колеги от АМХБ в Национално проучване за Честота на дразнимото чрево сред българската популация.Проучването цели да установи честотата на разпространението на Синдрома на дразнимото черво сред българската популация,както й да оцени рисковите фактори.
Литература: https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet#diet-plan